nomenklatura ewangelicka

Miejsce na rozmowy o rozwoju i kondycji naszego Kościoła. W jakim kierunku zmierza teologicznie. O istniejących instytucjach Kościoła,, nurtach w Kościele występujących.

Moderatorzy: Ted König, ZZZ, baron

nomenklatura ewangelicka

Postprzez varpho » Śr sty 18, 2012 00:52

nie, nie będzie o TW ani o dawnych czy obecnych władzach. ;) chciałbym poruszyć kwestię terminologii, a w szczególności znaczenia przymiotnika "ewangelicki". w innym wątku przeczytałem:

Włodzimierz Zuzga napisał(a):Dość rzadko spotykam się z terminem "Kościół Protestancki". Raczej już "Kościół Ewangelicki", bez wnikania, o jakie wyznanie chodzi. Oczywiście język polski ma tę specyfikę, że słowa "ewangeliczny" i "ewangelicki" mieszają się, chociaż terminy w rodzaju "rady ewangeliczne" są na ogół rozumiane poprawnie. W polszczyźnie szesnasto- i siedemnastowiecznej "ewangelicy" to członkowie "Kościoła Ewangelickiego według Słowa Bożego reformowanego". Natomiast dookreślenie "ewangelicy nieodmiennie augsburskiej konfesji" jednoznacznie wskazywało na luteranów. A od końca XVIII stulecia termin "ewangelicy" zaczął oznaczać przede wszystkim luteranów z powodu ich dominacji liczebnej wśród ewangelików. Obecnie termin ten obejmuje obydwa wyznania.


podobnie w komentarzach pod artykułem na EAI:

Jan.Szturc napisał(a):pojęcie "ewangelicyzm" nie odnosi się jednoznacznie do Kościołów XVI-wiecznej Reformacji. Prawda, że tak tego słowa używa się dzisiaj, ale to tylko w Polsce i wcale nie jednoznacznie.
Chętniej tak to pojmują ewangelicy z Kościołów "tradycyjnych", ale wśród "ewangelikalnych" już nie ma takiej zgodności - spora ich część też przyznaje się do określenia "ewangelik".
W XVI wieku "ewangelicy" to byli wyłącznie wyznawcy tradycji reformowanej, luteranie nie. Luteran określano zresztą w następnych wiekach bardzo różnie.zastanawiam się, na ile rzeczywiście wyraz "ewangelicki" [i jego kognaty w różnych językach] był początkowo samonazwaniem jedynie reformowanych...

nie znam niestety dokładnej historii używania poszczególnych nazw przez poszczególne Kościoły na przestrzeni wieków, ale w świetle powyższego trochę dziwić może, że są kraje, gdzie "ewangelicki" odnosi się tylko do luteran.
mam na myśli np. Węgry, gdzie stosuje się jednoprzymiotnikowe nazwy Kościołów: "evangélikus egyház" to Kościół luterański, a "református egyház" to Kościół reformowany. i w tym wypadku raczej nie może być mowy o tym, żeby luteranie przejęli nazwę na swój wyłączny użytek, ponieważ to reformowanych jest na Węgrzech więcej, i to kilkakrotnie więcej. wprawdzie faktycznie w dawniejszych źródłach można się spotkać z tym, że "evangélikus" odnosi się do obu tradycji, a [na] konkretny Kościół wskazuje dopowiedzenie: "ágostai hitvallású" 'wyznania augsburskiego' i "helvét hitvallású" 'wyznania helweckiego', podobnie zresztą jak chyba w całych Austro-Węgrzech, jednak nie wydaje mi się, żeby kiedykolwiek luteranie nie nazywali samych siebie ewangelikami, ale to trzeba by było gruntownie przebadać.
swoją drogą lubię to odwołanie w nazwie do wyznania wiary - obecne do dziś np. w Czechach i na Słowacji - bo wskazuje na wcześniejsze znaczenie wyrazu "wyznanie" - nie tyle gałąź jakiejś religii, co konkretny dokument historyczny.
biedny, nędzny, grzeszny - człowiek.
Avatar użytkownika
varpho
 
Posty: 117
Dołączył(a): Wt cze 16, 2009 23:36

Re: nomenklatura ewangelicka

Postprzez varpho » Pn lut 06, 2012 01:24

a nasze biuro informacyjne promuje jeszcze inną nazwę: Kościół Ewangelicki (Luterański)...
tzn. chodzi mi o tytuł [w nagłówku strony], bo na samej stronie jest już pełna nazwa.
biedny, nędzny, grzeszny - człowiek.
Avatar użytkownika
varpho
 
Posty: 117
Dołączył(a): Wt cze 16, 2009 23:36

Re: nomenklatura ewangelicka

Postprzez ksiazka2017 » Cz mar 03, 2016 16:41

Przymiotnik "ewangelicki" wzial poczatek od utworzenia sie formacji Corpus Evangelicorum w XVII wieku w obrebie posiedzen Sejmow Rzeszy. Co do przymiotnika "luteranski", sam Doktor Luter bardzo niechetnie uzywal tej formy. Kiedys nawet wypowiedzial sie (mozna znalezc w Weimaranie) na ten temat :), pytajac: Kim jest Luter?
ksiazka2017
 
Posty: 10
Dołączył(a): Śr mar 02, 2016 20:55

Re: nomenklatura ewangelicka

Postprzez zeta » N maja 29, 2016 18:22

Ciekawa sprawa.
zeta
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 12:21
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: nomenklatura ewangelicka

Postprzez Włodzimierz Zuzga » Pt wrz 09, 2016 07:36

Co innego logiczna poprawność nazwy, a co innego uzusy. Przez cały XIX i XX wiek w Polsce przymiotnik ewangelicki odnosił się do luteranów i reformowanych. Taki był uzus. Znamienny przykład (wśród wielu innych). Stowarzyszenia ewangelickie skupiały wyznawców obu konfesji, jak niezmiennie do dzisiaj Polskie Towarzystwo Ewangelickie.

Ten zwyczaj językowy jest taki sam w tradycjach polskiej i niemieckiej. W języku angielskim "ewangelicki" (w opisywanym tu znaczeniu) to zawsze "Protestant" (ale nie odwrotnie!)
Włodzimierz Zuzga
Avatar użytkownika
Włodzimierz Zuzga
 
Posty: 84
Dołączył(a): Pn maja 03, 2010 13:09
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Tożsamość Kościoła E-A

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron